Programatik Kimlerin Kullanımı için Uygundur? | Webmaster Forumu | Sosyal Medya Forumu | MaxiForum ツ
Neler Yeni

Programatik Kimlerin Kullanımı için Uygundur?

MaxiForum Konu Bilgileri

Konu Hakkında Merhaba, tarihinde Google Programmatic kategorisinde Quixtoid tarafından oluşturulan Programatik Kimlerin Kullanımı için Uygundur? başlıklı konuyu okuyorsunuz. Bu konu şimdiye dek 30 kez görüntülenmiş, 0 yorum ve 0 tepki puanı almıştır...
Kategori Adı Google Programmatic
Konu Başlığı Programatik Kimlerin Kullanımı için Uygundur?
Konuyu başlatan Quixtoid
Başlangıç tarihi
Cevaplar
Görüntüleme
ALDIĞI BEĞENİ
Son Mesaj Yazan Quixtoid

Quixtoid

Mütevelli Heyetin'den
Paylaşım Ekibi
Katılım
1 Ocak 2020
Mesajlar
1,010
Yaş
33
Konum
İstanbul
Cinsiyet
Erkek
Sosyal Ağ
Twitter
Aldığı Beğeni
32
Programatik kimler için?
Evet programatik reklamcılığın medya dünyasındaki hemen her aktör için çeşitli yararları var. Peki programatik reklamcılığa gerçekten kimin ihtiyacı var?

  • Özellikle dijital tarafta büyük medya bütçeleri harcayan,
  • Farklı kanallardaki kampanyalarını senkronize olarak yönetip en iyi verimi almak isteyen,
  • CRM veya remarketing gibi kullanıcı datalarını reklam verme sürecine dahil edip gelirlerini arttırmak isteyen
reklamverenler hızla programatik altyapıya geçmeye devam ediyor. Amerika’da son iki yılda programatik medya harcamasının %100'den fazla büyüdüğünü ve toplam dijital medya harcamasının %67'sinin programatik platformlar ile gerçekleştiğini düşününce, ülkemizde de dijital medya satın alma süreçlerinin çok uzak olmayan bir zamanda tamamen programatikleşeceğini öngörmek herhalde yanlış olmaz.

Peki hiç mi olumsuz yanı yok?

Programatik reklamlar, tüm yeni reklam teknolojileri ve optimizasyon imkanları yanında bir takım ek maliyetler de getiriyor. Reklamverenler yayın maliyetlerinin yanında kullandıkları DSP gibi platformlar için ödeme yapıyor. Ayrıca reklam performasını arttıracak 3. parti kullanıcı dataları ve yine 3. parti şirketler tarafından sağlanan Brand Safety denilen içerik koruma filtrelerini de kullanmak istiyorsanız maliyetlerinizin bir miktar artacağını bilmeniz gerekiyor.

Sonuç
Malum mobil için yıllardır ha geldi ha gelecek, geldi ama daha tam gelmedi derken sonunda kendimizi tamamen mobil odaklı bir dünyanın içinde bulduk. Benzer şekilde programatik için de artık geleceğin çoktan geldiği zamanları yaşıyoruz.

Kullanıcı datası günümüzde reklam maliyetini düşürmek ve yatırım geri dönüşünü arttırmak isteyen reklamverenin sahip olduğu en değerli şey, üstelik değerlenmeye devam ediyor. Bu yüzden reklam teknolojilerine yapılan yatırım her geçen yıl biraz daha artıyor.

2017'de Amerika’daki tüm dijital medya harcamalarının 4'te 3'ünün programatik olması bekleniyor. Türkiye de programatik satın alma konusunda Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. 2015'in ilk 6 ayında toplam dijital display reklam yatırımı içinde programatik’in payı %10 civarındayken, 2016'nın ilk 6 ayında bu oran %30'a çıktı.

güncelleme: 2017'nin ilk 6 ayında programatik harcamalar toplam display harcamasını geride bıraktı. Tüm dijital harcamalar içinde programatik’in payı %58 (625 milyon TL) oldu.

Sayılar değişimin ne kadar çarpıcı bir hızla gerçekleştiğini gösteriyor.

Yayıncılar her geçen gün daha fazla reklam envanterini programatik satın almaya açıyor. Reklamverenler ve medya ajansları programatik medya harcamalarına giderek daha fazla bütçe ayırıyor. Bu yeni düzene erken adapte olabilen markaların, yarının tamamen programatikleşen medya dünyasında en karlı ve tecrübeli oyuncular olmalarına kimse şaşırmayacak.
 

Konuyu Görüntüleyenler: (Üye: 0, Misafir: 1)


Reklam Alanı
Reklam Alanı
Üst